2017 ERC Starting Grant Çağrısı Yapıldı

Değerli Hocalarımız,

Araştırmacılar için en prestijli desteklerden biri olan ERC kapsamında 2017 Starting Grant Çağrısı 26 Temmuz 2016 tarihinde 605 milyon €’luk bir bütçe ile yayınlanmıştır. Çağrı kapsamında 415 araştırmacının desteklenmesi hedeflenmektedir.

Doktorasını 01.01.2010 ile 01.01.2015 (dahil) tarihleri arasında almış genç araştırmacılar bu çağrıya başvurabileceklerdir. Sosyal bilimler dahil tüm araştırma konularından başvurular alınacaktır. Araştırma projesi ve başvuru yapan araştırmacının kariyeri bilimsel mükemmeliyet kriterlerine göre değerlendirilecektir.

Desteklenecek projeler en fazla 5 yıl süreyle en fazla 1,5 milyon Avro’luk fon alabilecektir. Proje kapsamında büyük ekipman alımı veya büyük araştırma altyapılarına erişim ihtiyacı olması durumunda veya Amerika, Kanada ve Japonya gibi AB Üye veya Asosiye Ülkeleri’nden farklı ülkelerden Türkiye’ye dönmeyi planlayan araştırmacılar için 0,5 milyon Avro’ya kadar ek fon almak mümkündür.

2017 Starting Grant Çağrı Künyesi

 Çağrı Kodu: ERC-2017-StG
Yayınlanma Tarihi: 26 Temmuz 2016
Kapanış Tarihi: 18 Ekim 2016
Çağrı Bütçesi: 605 Milyon Avro (yaklaşık 415 proje desteklenecektir)
Çağrı Sayfası: Çağrının Resmi Web Sayfası
Proje başına düşen bütçe: maksimum 1,5 Milyon Avro (5 yıl için) + maksimum 0,5 Milyon Avro (start-up, büyük ekipman alımı ve büyük araştırma altyapılarına erişim durumunda)

Türkiye’nin ERC başta olmak üzere Horizon 2020 Programı altındaki çağrılarındaki potansiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından Horizon 2020 Destek ve Ödül Programı oluşturulmuştur ve Türkiye Araştırma Alanı’nın ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi devam etmektedir. Destek ve Ödül Programı’nın en önemli bileşenlerinden olan TÜBİTAK ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı kapsamında proje önerilerinin niteliğini geliştirmeye yönelik aşağıdaki destekler verilecektir.  Bu desteğe başvurular, çağrı açıldıktan sonra yapılmaktadır ve 2017 Starting Grant için başvuru yapmak isteyen hocalarımız artık bu destekten yararlanabilir. Program kapsamında;

  • Proje Yazma ve Sunma Eğitim Desteği
  • Proje Ön Değerlendirme Desteği
  • ERC Mülakat Eğitim Desteği seçeneklerinden birine başvuru yapılabilir.

Detaylar için http://www.h2020.org.tr/tr/proje-degerlendirme-destegi/basvuru adresinden faydalanabilirsiniz.

Çağrılar ve destek programları ile ilgili tüm sorularınız için ofisimizden Esra Hanım’la irtibata geçebilirsiniz (Dahili: 5348, esraagrali@medipol.edu.tr).