SOLAR-ERA.NET Cofund 2017 Yılı Çağrısı Açıldı!

Değerli Hocalarımız,

Ufuk2020 Programı kapsamında, TÜBİTAK’ın katıldığı bir proje olan SOLAR-ERA.NET Cofund, Avrupa ülkeleri arasında güneş enerjisinden elektrik edilmesi konularında sanayinin yürüttüğü çalışmalarda araştırma ve geliştirme ortaklarının kurulması ve güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi konusunda sanayi uygulamalarının arttırılması amacıyla oluşturulmuştur. SOLAR-ERA.NET projesi güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi konusunda tematik alanların belirlenmesini, fotovoltaik ve konsantre güneş enerjisi (PV and CSP) üzerine uluslararası Ar-Ge işbirlikleri için ayrılan yerel bölgesel desteklerin yönlendirilmesini ve ulusal destek mekanizmaları arasında uzun süreli işbirliklerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Çağrıya Katılan Ülkeler

Türkiye, Avusturya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Fransa, Almanya, Hollanda Polonya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık

Çağrı Hakkında Bilgi

SOLAR-ERA.NET kapsamında, güneş enerjisi alanında endüstriyel yenilikçi üretim teknikleri, seri üretim, yeni ürünler ile üretim üssü ve servislerin yanı sıra güneş enerjisi teknolojilerinin enerji sistemine entegrasyonuna odaklanan bir ortak Çağrı açılmıştır. Bu çağrı kapsamında aşağıda belirtilen dört alandan birine araştırmacıların proje başvurularının yapması beklenmektedir:

–          İnovatif ve düşük maliyetli PV imalat konuları

–          Gelişmiş PV ürünleri ve uygulamaları

–          PV sistem entegrasyonu

–          CSP maliyet düşürme ve sistem entegrasyonu

Araştırmacıların başvurularını başvururken, proje amaçlarının Stratejik Enerji Teknoloji planı altında belirlenen PV stratejik hedefleri ile uyumlu olup olmadıklarını kontrol etmesi gerekmektedir. İlgili referans dokümana buradan ulaşabilirsiniz.

Çağrıya en az iki ortaklı konsorsiyumla katılım gösterilebilirken, ortaklardan birinin endüstri ortağı olması zorunludur. Çağrıya katılan Türk firmalar veya araştırmacılar, ulusal fonlama için TÜBİTAK’ın 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme ve 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programlarına başvurmaları gerekmektedir.

Çağrı Takvimi

5 Aralık 2016: Proje ön başvuru açılış tarihi

12 Aralık 2016: Brokering Webinar (12.00 – 14.00 Orta Avrupa Saat Dilimi –CET)

20 Şubat 2017: Proje ön başvuru tarihi için son gün (17:00 CET)

6 Nisan 2017: Ön başvuru yapan kuruluşlara geri dönüş

14 Haziran 2017: Proje önerilerinin son teslim ve başvuru tarihi (17:00 CET)

Ekim / Kasım 2017: Desteklenecek projelerin belirlenmesi

Aralık 2017 / Ocak 2018: Projelerin başlaması

Çağrı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için çağrı dokümanından  faydalanabilirsiniz.

1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme fonu ile ilgili sorularınız için Kaan Karaöz ile (kaan.karaoz@tubitak.gov.tr), 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programları ile ilgili sorularınız için Salih Hacıalioğlu (salih.hacialioglu@tubitak.gov.tr ) ile iletişime geçebilirsiniz.

Destek için ofisimizden Esra Hanımla irtibata geçebilirsiniz:(esraagrali@medipol.edu.tr)