Yayın Çıkarmadan Önce Neden Patent Ofisine Uğramalıyım?

Değerli Hocalarımız,

Her araştırmacının birincil amacı, bilimsel bilginin artmasına katkıda bulunmaktır. Bu sebepten dolayı, araştırma çalışması ve araştırma sonuçlarının yayınlanması bir araştırmacının bilimsel aktivitelerinin en önemlisidir. Bilimsel tartışmalara katılmak ve yayının başarısını tehlikeye atmamak için araştırmacılar, genellikle araştırma sonuçlarını hızlıca yayınlamaktadır. Ancak bu durum; araştırmacıların, öncesinde patent başvurusu yapmadan hızlıca yayın yapmalarına ve  bütün patent haklarının geriye dönüşü olmayacak bir şekilde kaybolmasını görmezden gelmelerine neden olmaktadır.

Buluşa ilişkin ticari yarara dayalı sorular araştırmacılar için genellikle ikinci sırada kalmaktadır. Ancak yayın sonrası fikrinizin sadece size ait olduğunu ve bir başkası tarafından sizden izinsiz kullanılmamasını sağlamanın tek yolu ise Patent alabilmektir. Ticari gelir elde etme noktasında ise yayınlarınız bir başkasına fikir vereceği için yayın konunuza ilişkin, Patentlenebilirlik değerlendirilmesinin yapılarak, şayet patentlenebilir ise bir an önce Patente başvurulmasının, akabinde yayın yapmanızın emeklerinizin korunması noktasında en doğru yol olacaktır.

Bir buluşa patent verilebilmesi için temel gerekliliklerden biri yeniliktir. Ancak buluşa toplumca ulaşılabilecek hale getiren bütün yayınlar, buluşun yeniliğini dolayısıyla patent verilebilirliğini ortadan kaldırmaktadır. Patent başvurusundan önce yapılan sözlü ve yazılı açıklamalar, yayınlar buluşa ilişkin yeniliği ortadan kaldırmakta ve Patent alınmasına mani olabilmektedir. Yayını yapan siz (buluş sahibinin kendisi) olsa dahi Dünya Fikri Mülkiyet Sistemi bunu yenilik kaybı olarak görmektedir.

Ticari değeri olan bir fikrin, patent başvurusu yapılmadan doğrudan yayın haline getirilmesi, sadece Üniversitemiz ve akademisyenlerimiz adına değil; aynı zamanda ve daha önemlisi ulusal bir kaybımızdır. Bu konuda farkındalık sahibi olmak ve gerekli titizliği göstermek, siz değerli akademisyenlerden başlayarak hepimizi ortak sorumluluğudur.

Yayın yapmadan önce yayın içeriğinin Patentlenebilirliği konusunda TTO’ya danışmanız durumunda Patentlenebilir olmadığından emin olduğunuz bilimsel çalışmalarınızı gönül rahatlığıyla yayınlayabilirsiniz.

Bu çerçevede izleyebileceğiniz süreç şu şekilde olabilir;

=> Yayın hazırlığı

–        İçeriğin Teknik yönü var ise, TTO’ ya bildirimin yapılması

–        TTO Patent Ofisi tarafından Patentlenebilir mi değerlendirmesi

–        Patentlenebilir ise, patente başvurulması (maksimum. 2  ay süre içinde başvuru tamamlanır)

=>  Sonrasında yayının yapılması

 

Fikri mülkiyetle ilgili her konuda Patent Uzmanı Zeynep Hanımla iletişime geçebilirsiniz (zcansap@medipol.edu.tr, dahili: 1639)